ÚvodAktualityINSIA s AXA pojišťovnou umí pojistit umělecké sbírky s produktem AXA Art

INSIA s AXA pojišťovnou umí pojistit umělecké sbírky s produktem AXA Art

23. ledna 2017 | Rubriky: Aktuality

Nákup umění představuje pro každého sběratele dobrou investici a radost zároveň. Trendy ukazují, že trh s uměním v posledních letech v Česku i na Slovensku výrazně roste. Sběratelé uměleckých děl i majitelé soukromých sbírek mají nyní možnost ochránit si díla před případnými nečekanými událostmi, a to prostřednictvím unikátního, nového pojištění, už i na našem trhu.

Nadstandardní ochrana uměleckých děl

Na českém trhu toto nově umožňuje produkt AXA ART, který pojišťovna AXA nabízí prostřednictvím INSIA, největší sítě pojišťovacích makléřů. Pojištění uměleckých děl tohoto typu znají sběratelé z různých zemí světa, kde pojišťovna AXA Art působí a má s ním více než 50-leté bohaté zkušenosti.

Koupě a vlastnictví obrazů a jiných vzácných uměleckých předmětů si podle Jána Kusého, ředitele pro obchod v neživotním pojištění AXA pojišťovny ČR / SR, vyžaduje nadstandardní ochranu a kvalitní péči. Hodnota těchto děl často přesahuje desetitisíce korun, proto je vhodné je chránit především před krádeží a znehodnocením, což si i majitelé uměleckých sbírek dobře uvědomují.

Specifika potřeb majitelů umění

„V posledních letech vidíme trend, že trh s uměleckými sbírkami velmi dynamicky roste a to i ve střední a východní Evropě. Podíl tohoto regionu na celkovém předpisu v rámci AXA ART dosahuje v současnosti 22 %,“ prozrazuje Ján Kusý.

Přestože český a slovenský trh je nesrovnatelně menší, majitelé soukromých uměleckých sbírek navštěvující různé aukce, často stojí před rozhodnutím, jak ochránit před krádeží či jiným znehodnocením svá hodnotná díla.

Jejich nárokům dosud nestačilo běžné pojištění domácností, které většinou obsahuje připojištění cenných věcí, jako jsou například starožitnosti, sbírky, obrazy či jiné umělecké předměty. V rámci pojištění domácnosti je rozsah pojištěných rizik a limit plnění nedostatečný. Soukromí sběratelé však požadují jednoduché, komfortní pojištění, šité na míru.

Umění, které stojí za to, je třeba chránit

Specializované all riskové pojištění uměleckých předmětů AXA ART, tedy pojištění proti všem rizikům, přináší sběratelům řadu výhod. „Každé umělecké dílo je pojištěno již okamžikem jeho nabytí na aukci, a to včetně jeho přepravy na místo určení. Při uzavírání tohoto pojištění nejsou nutné znalecké posudky, přičemž hodnotu a výšku uměleckého předmětu si může každý majitel určit sám," tvrdí Jan Kusý.

Součástí produktu je navíc ochrana růstu hodnoty, která kryje navýšení pojistné hodnoty umělecké sbírky během roku, a automatické připojištění nově nabytých děl. Sběratelská veřejnost má své specifické nároky, a proto bylo v tomto případě nutné zajistit nabídku tohoto produktu prostřednictvím skutečných profesionálů v oboru.

V INSIA jsme již dlouho vnímali potřebu speciálního produktu pro pojištění umění pro české a slovenské sběratele, uvádí Ivan Špirakus, generální ředitel makléřské společnosti INSIA.  „AXA Art je respektovaný špičkový světový specialista na pojištění uměleckých děl a jsme velmi rádi, že se společnost INSIA  aktivně podílela na uvedení tohoto produktu na náš trh.“

Rizika, která ohrožují hodnotný majetek

Mezi nejčastější rizika, která mohou ohrozit hodnotné umělecké předměty, patří například živelná událost, odcizení, vandalismus, náhodné poškození, případně zničení pádem či poškození při přepravě. Reakce klientů z řad sběratelů uměleckých sbírek jsou velmi pozitivní. Důvodem je, že pojištění je plnohodnotně akceptované v zahraničí, a stejně tak i rychlé řešení případných pojistných událostí.

Pojistnou událostí je jakékoliv poškození ve smyslu pojistných podmínek pro pojištění uměleckých předmětů v soukromém vlastnictví. Nově nabyté obrazy jsou automaticky pojištěny až do výše 25 procent, nad rámec sjednané pojistné částky, bez nutnosti aktualizace pojistné částky v průběhu pojistného období. Přeprava děl je navíc automaticky pojištěna v rámci celého světa," uzavírá Kusý.

Do budoucna lze očekávat, že trh s uměleckými díly bude nadále růst a počet lidí, kteří se rozhodnou investovat do umění bude přibývat. Lze tak očekávat i zvyšující se poptávka po tomto pojištění. Cena umělecké sbírky totiž lety jen získává na své skutečné hodnotě.

Slovo galeristy

O komentář ke vstupu tohoto specializovaného produktu na český trh jsme požádali Davida Železného, spolumajitele pražské galerie Cermak Eisenkraft. „Nabídka kvalitního pojištění uměleckých děl či celých sbírek na českém trhu citelně chyběla. I dosud bylo možné umělecké předměty pojistit, problém však byl v tom, že neexistoval specializovaný pojistný produkt pro tento druh majetku a díky tomu bylo pojištění umění tak nevýhodné, že mnoho i velice významných českých sbírek zůstávalo bez jakékoli pojistné ochrany. Příchod produktu AXA Art do Čech vnímáme nejen jako zacelení této díry na trhu, ale také jako potvrzení faktu, že české umění a české sběratelství má ve světě stále lepší zvuk,“  říká David Železný.

Zdroj: oPojisteni.cz
Sdílejte článek

Sledujte INSIA na sociálních sítích

Facebook LinkedIn

Kontakt

Jiří Chvojka

Specialista pojištění umění a sbírek

+420 736 529 835

jiri.chvojka@insia.com