ÚvodAktuality

Aktuality

Jiří Chvojka: Pojistit umění je po odchodu pojišťovny AXA složitější

9. listopadu 2022 | 

Přečtěte si zajímavý rozhovor se specialistou společnosti INSIA Jiřím Chvojkou o novinkách a zajímavostech na téma pojištění umění.

Jiří Chvojka: Umělecké sbírky nejvíce ohrožuje člověk

18. června 2019 | 

Pojištění předmětů umělecké a sběratelské hodnoty vyžaduje velkou míru odborných znalostí a předvídavosti. Vedle zájmu specializovaných zlodějů se musí kalkulovat například se zvýšenou mírou živelních nebezpečí. Přečtěte si rozhovor specialisty společnosti INSIA Jiřího Chvojky. Dozvíte se zajímavosti, které se tohoto unikátního produktu týkají.

Nový rekord českých aukcí. Kupkův obraz Plochy příčné II se prodal za 78 milionů

3. června 2019 | 

Obraz průkopníka abstraktní malby Františka Kupky Plochy příčné II se na aukci v Praze prodal za 65 milionů korun. Vyvolávací cena byla 28 milionů. I s dvacetiprocentní aukční přirážkou kupec za dílo zaplatí 78 milionů korun. Odhadní cena obrazu před aukcí byla mezi 40 a 60 miliony korun. S dosaženou cenou se tak obraz stal novým rekordmanem českých aukcí.

Pojistili jsme transport obrazu Vlna II

22. května 2019 | 

Pro jednoho z našich významných klientů jsme našli nejlepší řešení pojištění transportu Medkova obrazu Akce II (Vlna) z USA. Obraz byl v aukci na Floridě vydražen za rekordních 1,07 milionu dolarů, v přepočtu tedy za více než 24 milionů korun.

Monetův obraz Kupky sena se vydražil za rekordní 2,5 miliardy

17. května 2019 | 

Obraz francouzského impresionisty Claudea Moneta s motivem kupek sena vydražila v úterý newyorská aukční síň Sotheby's za rekordních 110,7 milionu dolarů (přes 2,5 miliardy korun). Dražební dům uvedl, že je to dosud nejvyšší částka, za kterou byl jakékoli Monetovo plátno prodáno. Podle agentury Reuters je to rovněž poprvé, co za impresionistické dílo nabídl kupec více než sto milionů dolarů.

Milion za obraz se stává pro sběratele standardem. Český trh s uměním zažije další rekord

5. prosince 2017 | 

U pěti největších aukčních domů vzrostl počet prodaných uměleckých děl za více než milion korun z loňských 155 na 166 položek.

Galerie Kodl vydražila 98 procent položek, Zrzavého obraz za 17,4 milionu korun překonal rekord

26. listopadu 2017 | 

Na nedělní aukci Galerie Kodl v Praze bylo vydraženo 98 procent položek. Velkoformátový obraz Jana Zrzavého za 17,4 milionu korun nastavil nový autorský rekord. Nové majitele nalezla také díla Antonína Procházky, Václava Špály či Emila Filly.

Prodej Leonarda poukázal na staré umění, investice může být riziko

16. listopadu 2017 | 

Praha - Rekordní suma zaplacená za obraz renesančního malíře Leonarda da Vinciho, ukazuje, že staré umění je mezi dalšími díly stále podhodnoceno. Jeho potenciál je přitom mnohem vyšší a pro sběratele a investory může být prodej vodítkem k tomu, aby se o staré umění také zajímali. ČTK to řekl Adam Hnojil z investičního fondu Pro arte. Dosud globálnímu žebříčku nejdražších děl vévodily položky moderního a současného umění. Z hlediska investice jde ale podle odborníka o riziko - je málo pravděpodobné, že by se obraz brzy mohl prodat za ještě vyšší sumu.

Šestnáct milionů za šest let

19. července 2017 | 

I V PŘÍPADĚ NÁRŮSTU HODNOTY SBÍRKY JSTE S AXA ART SPRÁVNĚ POJIŠTĚN!

Jednou z výhod pojištění sbírek soukromých sběratelů AXA ART je, že pokud v průběhu roku vzroste hodnota uměleckého díla je pojištěno až do dvojnásobku hodnoty.
 

Umění může vnímat každý, ale ne každý má dar rozhrnovat opony

6. dubna 2017 | 

Nejlepší jsou mladí autoři, říká sběratel Richard Adam. 

Jeho sbírka se na výstavě Akné v pražském Rudolfinu před deseti lety stala senzací. Bylo to vůbec první setkání s velkou reprezentativní soukromou sbírkou současného umění. Ani Národní galerie neměla a dodnes nemá tak vynikající soubor české malby od 80. let do současnosti.

Kontakt

Jiří Chvojka

Specialista pojištění umění a sbírek

+420 736 529 835

jiri.chvojka@insia.com