ÚvodAktuality

Aktuality

Milion za obraz se stává pro sběratele standardem. Český trh s uměním zažije další rekord

5. prosince 2017 | 

U pěti největších aukčních domů vzrostl počet prodaných uměleckých děl za více než milion korun z loňských 155 na 166 položek.

Galerie Kodl vydražila 98 procent položek, Zrzavého obraz za 17,4 milionu korun překonal rekord

26. listopadu 2017 | 

Na nedělní aukci Galerie Kodl v Praze bylo vydraženo 98 procent položek. Velkoformátový obraz Jana Zrzavého za 17,4 milionu korun nastavil nový autorský rekord. Nové majitele nalezla také díla Antonína Procházky, Václava Špály či Emila Filly.

Prodej Leonarda poukázal na staré umění, investice může být riziko

16. listopadu 2017 | 

Praha - Rekordní suma zaplacená za obraz renesančního malíře Leonarda da Vinciho, ukazuje, že staré umění je mezi dalšími díly stále podhodnoceno. Jeho potenciál je přitom mnohem vyšší a pro sběratele a investory může být prodej vodítkem k tomu, aby se o staré umění také zajímali. ČTK to řekl Adam Hnojil z investičního fondu Pro arte. Dosud globálnímu žebříčku nejdražších děl vévodily položky moderního a současného umění. Z hlediska investice jde ale podle odborníka o riziko - je málo pravděpodobné, že by se obraz brzy mohl prodat za ještě vyšší sumu.

Šestnáct milionů za šest let

19. července 2017 | 

I V PŘÍPADĚ NÁRŮSTU HODNOTY SBÍRKY JSTE S AXA ART SPRÁVNĚ POJIŠTĚN!

Jednou z výhod pojištění sbírek soukromých sběratelů AXA ART je, že pokud v průběhu roku vzroste hodnota uměleckého díla je pojištěno až do dvojnásobku hodnoty.
 

Umění může vnímat každý, ale ne každý má dar rozhrnovat opony

6. dubna 2017 | 

Nejlepší jsou mladí autoři, říká sběratel Richard Adam. 

Jeho sbírka se na výstavě Akné v pražském Rudolfinu před deseti lety stala senzací. Bylo to vůbec první setkání s velkou reprezentativní soukromou sbírkou současného umění. Ani Národní galerie neměla a dodnes nemá tak vynikající soubor české malby od 80. let do současnosti.

Na cennou sbírku běžné pojištění domácnosti nestačí

30. března 2017 | 

Umělecká díla je možné pojistit v rámci pojištění domácnosti proti požáru, povodním, odcizení či vandalismu.

Existuje ale i specializované pojištění, které kryje třeba krádež ze zaparkovaného auta nebo poškození u restaurátora.

Umění není nikdy dost drahé

14. března 2017 | 

Když jsem v roce 2001 v anketě Práva vyjádřil názor, že bez ohledu na momentální stagnaci a nezájem investorů ceny obrazů českých autorů v nejbližších letech výrazně stoupnou, většina kolegů se mi smála. V době, kdy na aukcích zůstávala neprodaná díla Čapka, Filly, Špály a mnoha dalších a kdy vrcholila deprese z odhalení padělatelských dílen na Moravě, jsem předpovídal, že “cena 5 milionů korun bude v dohledné době opakovaně překonávána, zejména při prodeji děl Kubišty, Kupky, surrealistů a jiných”. V témže roce jsem se v tisku také rouhal, že “nebude dlouho trvat a některý z Ladových obrazů prolomí magickou hranici jednoho milionu”.

Výsledky J&T Banka Art Indexu 2017

1. března 2017 | 

Aktuální výsledky J&T Banka Art Indexu potvrzují závěry předchozích ročníků. V první desítce došlo k obměně jediného jména, na dalších příčkách jsme však svědky posunů o deset i více míst. Nově se do aktualizované stovky dostali čtyři umělci.

Úspěšný rok na trhu s uměním: Za kvalitní díla Kupky, Kokoschky či Šímy sběratelé hodně utráceli

23. února 2017 | 

Vyšla ročenka ART+ mapující loňský aukční trh.
Ten poprvé od počátku 90. let přesáhl miliardu korun.
Dnes je jednodušší prodat obraz za několik set tisíc korun či milion než za několik desítek tisíc korun.

Sběratel Patrik Chovanec: Když mi vše sedne, o ceně nevyjednávám

21. února 2017 | 

Jako privátní bankéř pomáhá klientům s investicemi do umění, jako sběratel Patrik Chovanec z J&T Banky sám obchází ateliéry a hledá díla současných autorů s tou správnou energií.