ÚvodAktualityPojistili jsme transport obrazu Vlna II

Pojistili jsme transport obrazu Vlna II

22. května 2019 | Rubriky: Aktuality

Pro jednoho z našich významných klientů jsme našli nejlepší řešení pojištění transportu Medkova obrazu Akce II (Vlna) z USA. Obraz byl v aukci na Floridě vydražen za rekordních 1,07 milionu dolarů, v přepočtu tedy za více než 24 milionů korun.

Dosažená cena je nejen Medkovým autorským rekordem, ale také prvním dvacetimilionovým prodejem v kategorii poválečného umění. 

Meyers Finer Art & Antiques 17. 2. 2019Z dražby obrazu, Meyrs Fine Art & Antiques 17. 2. 2019 (zdroj atrplus.cz

Obraz, který malíř namaloval ve svých devětadvaceti letech, byl od 60. let ve Spojených státech a nebyly o něm žádné zprávy. Objevil se až začátkem letošního roku, když jej v aukčním katalogu zveřejnila lokální floridská aukční síň Meyrs Fine Art & Antiques. Původně beze jména, až od rodiny umělce se aukční síň dozvěděla jméno obrazu a jeho publikační historii (více zde).

Předaukční odhad počítal s cenou 100 až 200 tisíc dolarů (+ 15procentní provize). Několik zájemců cenu na sále nakonec vyhnalo až na rekordních 930 tisíc dolarů. Včetně provize to v korunách odpovídá částce 24,4 milionu korun. Kupcem byl známý pražský galerista, který obraz zakoupil pro svého klienta. Vysokou cenu podle vlastních slov očekával, připraven byl prý dražit i nad milion dolarů na sále.

Mikuláš Medek: Akce II (Vlna), 1956(zdroj atrplus.cz

Mikuláš Medek: Akce II (Vlna), 1956,
130 x 162 cm, olej na plátně,
cena: 1 069 500 USD, Myers Fine Arts & Auction 17. 2. 2019 

Rodina umělce před aukcí vyjádřila naději, že obraz skončí v domácí sbírce a že by se mohl objevit na velké Medkově výstavě, která je plánována na příští rok. Svou výstavní premiéru by nicméně mohl mít ještě letos v rámci Týdne umění, který se uskuteční v posledním dubnovém týdnu.

Převzato z: artplus.cz

Sdílejte článek

Sledujte INSIA na sociálních sítích

Facebook LinkedIn

Kontakt

Jiří Chvojka

Specialista pojištění umění a sbírek

+420 736 529 835

jiri.chvojka@insia.com