ÚvodAktualityProdej Leonarda poukázal na staré umění, investice může být riziko

Prodej Leonarda poukázal na staré umění, investice může být riziko

16. listopadu 2017 | Rubriky: Aktuality

Praha - Rekordní suma zaplacená za obraz renesančního malíře Leonarda da Vinciho, ukazuje, že staré umění je mezi dalšími díly stále podhodnoceno. Jeho potenciál je přitom mnohem vyšší a pro sběratele a investory může být prodej vodítkem k tomu, aby se o staré umění také zajímali. ČTK to řekl Adam Hnojil z investičního fondu Pro arte. Dosud globálnímu žebříčku nejdražších děl vévodily položky moderního a současného umění. Z hlediska investice jde ale podle odborníka o riziko - je málo pravděpodobné, že by se obraz brzy mohl prodat za ještě vyšší sumu.

Obraz Leonarda da Vinciho Salvator Mundi se ve středu na aukci v USA prodal za 450,3 milionu dolarů (9,8 miliardy korun). Stal se nejdráže prodaným obrazem, a to jak v aukci, tak při soukromém prodeji. "Cena, za niž byl obraz vydražen, se svojí výší vymyká i prodejním cenám těch vůbec globálně nejdražších dražených uměleckých děl," řekl ČTK analytik společnosti Cyrrus Lukáš Kovanda. Připomněl, že loni byl nejdražším dílem prodaným v aukci Monetův obraz Kupka sena (Meule) s cenou mírně přesahující 81 milion dolarů. Celosvětově pak bylo loni v aukcích za cenu vyšší než 50 milionů dolarů vydraženo pouze sedm děl.

Kupec obrazu Salvator Mundi tak v dohledné době bude podle Kovandy čelit značné obtíži, pokud bude chtít dílo výnosně opět zpeněžit. Lze podle něj skoro vyloučit, že by jej v nejbližších letech mohl prodat za ještě vyšší sumu. Z čistě investičního hlediska tak z důvodu této extrémně nízké likvidity jde krátkodobě a střednědobě o rizikovou investici, dodal.

Majitel za Leonardův obraz zaplatil o celou polovinu více, než před dvěma lety majitel za obraz Willema de Kooninga Výměna, jenž byl dosud nejdražší. Cena za Leonarda je mnohonásobně vyšší než nejdražší obraz prodaný na aukci v Česku, jímž je dílo Františka Kupky Série C I. prodané za 62 miliony korun. Suma za jediný Leonardův obraz se blíží ročnímu rozpočtu českého ministerstva kultury.

Kovanda nepředpokládá, že by kupec uvažoval jen investičně. Pravděpodobně jej pořizuje do širší sbírky. Kupec také zřejmě zamýšlí předat sbírku dalším generacím. "V takovém případě je dost dobře možné, že obraz - třeba během několika desetiletí - dále na ceně získá. A zvláště jakožto součást vybrané sbírky," podotkl.

Hnojil upozornil, že dílo tak slavného umělce, který spolu s Rafaelem či Donatellem je ikonou renesančního umění, se na trhu objevuje výjimečně. Výjimečná je proto i cena, je ale podle něj logická. Naopak díla méně slavných umělců, často pokračovatelů těchto, se stále dají získat za nízké ceny. "V italských starožitnictvích lze zakoupit díla umělců ze stejné doby za desetinu toho, za co se dnes prodává moderna a avantgarda," uvedl.

Také případné pojištění Leonardova díla nebude levné, upozornil ředitel makléřské společnosti Insia Ivan Špirakus. Nicméně nepředpokládá, že by tento výjimečný obraz koupil někdo, kdo již nemá jiná drahá díla v rozsáhlé sbírce. Obraz tedy bude zřejmě zařazen do pojištění celé sbírky.

Vzhledem k výjimečné ceně bude jistě kvalitně zabezpečen proti všem myslitelným nebezpečím, což je nezbytnou podmínkou pro přijetí do pojištění, dodal. Špirakus očekává, že pojištění se ujmou světoví specialisté na pojištění uměleckých děl, což je zejména Lloyd´s of London a také AXA ART, která své pojištění pro sběratele nabízí i v Česku.

 

Zdroj: www.ceskenoviny.cz

Sdílejte článek

Sledujte INSIA na sociálních sítích

Facebook LinkedIn

Kontakt

Jiří Chvojka

Specialista pojištění umění a sbírek

+420 736 529 835

jiri.chvojka@insia.com