ÚvodAktualityÚspěšný rok na trhu s uměním: Za kvalitní díla Kupky, Kokoschky či Šímy sběratelé hodně utráceli

Úspěšný rok na trhu s uměním: Za kvalitní díla Kupky, Kokoschky či Šímy sběratelé hodně utráceli

23. února 2017 | Rubriky: Aktuality

Vyšla ročenka ART+ mapující loňský aukční trh.
Ten poprvé od počátku 90. let přesáhl miliardu korun.
Dnes je jednodušší prodat obraz za několik set tisíc korun či milion než za několik desítek tisíc korun.

IHNEDNejúspěšnější v novodobé historii byl uplynulý rok na tuzemském aukčním trhu. Hlavně proto, že se do oběhu dostala kvalitní díla a sběratelé byli připraveni za ně utrácet výjimečné sumy.

V úterý to řekl Robert Mečkovský, jeden z autorů ročenky ART+, která loňský aukční trh mapuje. Objem trhu v roce 2016 poprvé od počátku 90. let přesáhl miliardu korun a činil 1,257 miliardy korun.

K obratu by podle Mečkovského bylo třeba přičíst ještě čtvrtmiliardu korun, která se utratila za díla českých autorů v zahraničí. "Nevíme, kdo je kupoval, předpokládáme ale, že to jsou čeští sběratelé," uvedl.

Celkový růst se odrazil také na zvýšení průměrné ceny prodaných děl. Bez započítání milionových položek, které představují méně než dvě procenta všech prodejů, průměrná cena loni vzrostla ze 44 500 na 57 tisíc korun. Obchodují se stále dražší položky, dodal Mečkovský.

Podle něj je dnes jednodušší prodat obraz za několik set tisíc korun či milion než za několik desítek tisíc korun.

Zájem ale roste také o práce ve středním cenovém segmentu. Kupce loni našlo 41 procent nabízených děl, což reprezentuje 70 procent z hlediska nabídky ceny. Za více než milion korun se prodalo 198 děl.

Loňský rok podle Mečkovského ukázal několik trendů. Nový domácí aukční rekord s dosaženou cenou 62 milionů korun podle něj potvrzuje sílu zastoupení české moderny a to, že zřejmě nejrespektovanějším českým umělcem na zahraničním trhu je František Kupka – což reflektují i čeští sběratelé.

Opakované přehodnocování ze strany aukčního trhu znamenal loňský rok pro dalšího českého autora, Josefa Šímu. Aukcemi loni prošlo 22 jeho olejomaleb, devět prodejů se uskutečnilo v Česku. Autorský rekord se přepisoval třikrát a sběratelé za Šimova díla utratili 73 milionů korun.

Dalším trendem je podle Mečkovského oceňování poválečné malby. Nový autorský rekord a vlnu zájmu zaznamenal Mikuláš Medek, když se jeho dílo Bez názvu II. prodalo za 10,2 milionu korun včetně přirážky. Šlo o dvanáctý nejdráže prodaný obraz roku 2016.

Velké aukční úspěchy a autorské rekordy zažili také Adriena Šimotová, Zdeněk Sýkora a další. Sýkorovy Linie č. 3 se na aukci v Kolíně nad Rýnem prodaly za 12 milionů korun. Úspěchy a několik prodejů s vysokými cenami ale loni zaznamenalo též staré umění.

Celkový obrat českých aukcí oproti předchozímu roku narostl o 331 milionů korun, tedy o 36 procent. V uplynulých letech meziroční nárůst nikdy nepřekročil 100 milionů korun. O více než 300 milionů také ten loňský překonal dosud rekordní rok 2013, kdy obrat činil 943 milionů korun.

Po třech letech se výrazně pozměnil žebříček "top ten" včetně nového domácího rekordu. Přibyly do něj čtyři nové položky. Vedle obrazu Františka Kupky Serie C I. (Protihodnoty), který se prodal za 62 milionů korun a stal se novým rekordem českých aukcí, je to ještě obraz Oskara Kokoschky a dvě rozměrná plátna Josefa Šímy.

Za více než 20 milionů korun byl vedle Kupky a Kokoschky do loňského roku vydražen jen jeden obraz, Spící od malířky Toyen, a to už v roce 2009.

Ke koupi deseti nejdražších obrazů roku 2016 by případný zájemce potřeboval rekordních 240 milionů korun. Obrat je uváděn včetně aukčních provizí, které jsou kolem 20 procent.

Zdroj: IHNED.cz

Sdílejte článek

Sledujte INSIA na sociálních sítích

Facebook LinkedIn

Kontakt

Jiří Chvojka

Specialista pojištění umění a sbírek

+420 736 529 835

jiri.chvojka@insia.com